Friday, 11 September 2009

Pre-paid i inne zmiany w NASK

Witam na moim blogu. Dziękuję Dawidowi za zaproszenie mnie do przelewania swoich przemyśleń na łamy Webinside.pl. Postaram się od czasu do czasu napisać coś, co może Państwa zainteresować.

Na dzień dobry chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma kwestiami, które będą w najbliższym czasie wpływały na NASK i na rynek domenowy. Najważniejsza sprawa to oczywiście pre-paid. Mam nadzieję, że 28 września ruszymy już o 9.00 rano pełną parą z nowym systemem Registry, a w kolejnych tygodniach będziemy uzupełniali funkcjonalności „przegłosowane” (zaakceptowane w głosowaniu) przez Partnerów (pierwsze zmiany parametrów będą wprowadzone od samego początku, kolejne funkcjonalności już niedługo).

Proces migracji z obecnego systemu rozpocznie się w piątek 25 wrzesnia o 16.00 a zakończy w poniedziałek o wspomnianej 9.00. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ponieważ mamy zaplanowany duży bufor czasowy (jako jeden z elementów dobrych praktyk przy tworzeniu i wdrażaniu oprogramowania) na rozwiązywanie ewentualnych nagłych problemów, nie powinniśmy mieć dodatkowych opóźnień. Zaplanowany czas na migrację wraz z buforem to typowa praktyka przy przełączaniu tak istotnych systemów jak Registry dla .PL. Oczywiście w trakcie migracji cały DNS będzie działał jak dotychczas, a wszystkie serwery unicast i anycast będą dostępne.

Druga sprawa dotyczy tego, o co najczęściej jestem pytany i na co nigdy nie odpowiadam. Chodzi o szczegóły toczącego się postępowania w sprawie wyboru Dyrektora NASK. Według dostępnych informacji konkurs rozpisany został dnia 17 lipca 2009r. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinien zakończyć się do 15 października i najpóźniej wtedy powinien być znany nowy Dyrektor NASK. Szczegóły konkursu można natomiast znaleźć na stronie www.NASK.pl i jest to jedyne źródło informacji w tym temacie.

Ale jaki to ma wpływ na NASK i domeny? Otóz Dyrektor ma pełne prawo samodzielnego kreowania polityki NASK m.in. w zakresie domen internetowych i oczywistym jest, że w zależności od rezultatów wyboru Dyrektora, polityka NASK będzie odpowiednio w tym zakresie kształtowana. Tak więc należy uzbroić się w cierpliwośc jeszcze przez kilka tygodni, spokojnie obserwować uruchomienie pre-paid i poczekać na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Trzecia sprawa to sposób podejmowania decyzji w zakresie funkcjonalności technicznej systemu poprzez głosowanie Partnerów i wybór metody pierwiastkowej przy liczeniu głosów. Pierwsze głosowanie już się zakończyło, wielu Partnerów oddało swój głos, wyniki natomiast były może nie zaskakujące, ale zdecydowanie ciekawe. Można się o tym przekonać, zaglądając pod adres.

Widać, że nie wszyscy Partnerzy są tego samego zdania na każdy temat, i że warto szukać rozwiązań, które z jednej strony zadowolą większość, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo pozostałym, nie mówiac już o bezpieczeństwie Abonentów co jest zawsze na pierwszym miejscu. Po pierwszej turze głosowania, opinie co do zasadności takiego modelu współdecydowania były zasadniczo pozytywne, chociaż jeden z naszych największych Partnerów niestety sprzeciwił się idei głosowania i będziemy musieli jeszcze raz przemyśleć i ewentualnie doprecyzować stanowiska w sprawie ankiet. Mam nadzieję, że będziemy mogli już niedługo powrócić do kwestii głosowania, jako dobrej metody zaangażowania Partnerów we współdecydowaniu o kształcie systemu Registry.