Tuesday, 16 February 2010

Problemy z systemem rejestracji domen

W dniu 15 lutego 2010 system rejestracji domen w NASK miał problemy z obsługą zapytań od klientów. Problemy systemu "Registry" skutkowały m.in. utrudnieniem bądź uniemożliwieniem rejestracji domen przez klientów naszych Partnerów. Jest mi bardzo przykro z powodu zaistniałej awarii systemu i zapewniam, że dokonujemy wszelkich działań aby ustalić i wyeliminować przyczynę problemów.

Jednocześnie pragnę zapewnić, że działanie systemu DNS odbywało się bez jakichkolwiek zakłóceń.

Po wprowadzeniu limitów oraz przywróceniu wersji poprzedniej system działa stabilnie, niemniej jednak monitorujemy stale jego funkcjonowanie aby podjąć natychmiastową reakcję gdyby pojawiły się dalsze problemy.

Jednocześnie nasz zespół analizuje zaistniałą w dniu wczorajszym sytuację aby wyeliminować źródło problemu. Na chwilę obecną nie mamy 100% pewności co do przyczyny problemów.

Obecnie analizujemy dwie potencjalne przyczyny:
 1. Nieuprawnione działanie jednego z Partnerów które zapoczątkowało problemy w systemie. 
 2. Wczesniejszy upgrade naszego systemu (w nocy z 14 na 15 lutego).
Być może dwa powyższe czynniki wspólnie zapoczątkowały problemy, które spowodowały niedostępność systemu dla naszych klientów. To jest przedmiotem naszej troski i postaram się aby sprawa została wyjaśniona oraz aby zostały wprowadzone takie mechanizmy, które zabezpieczą nasz system przed dalszymi podobnymi awariami.

4 comments:

 1. Warto jeszcze raz powiedzieć, że serwery DNS NASKu działały bez zastrzeżeń, i możemy być pewni poprawności odpowiedzi od Name Serwerów domeny .PL, http://dns.pl/map.html

  ReplyDelete
 2. "Nieuprawnione" - ciekawe co to znaczy, w końcu partnerzy mają narzucone limity i nie są w stanie ich obejść.

  Pewnie winne jest 2).

  ReplyDelete
 3. Limity tak ale na ilość komend... a problemem nie jest ilość ale ich powiedzmy "zawartość merytoryczna"...

  ReplyDelete
 4. Długo sprawa jest analizowana - czyli wpadka własna ? ;)

  ReplyDelete