Friday, 11 December 2009

Spotkanie w Warszawie 12 stycznia

Szanowni Państwo,

Wygląda na to, że nasze spotkanie w Warszawie coraz bardziej się rozwija. Do agendy poświęconej nowym serwisom NASK oraz projektowi ENUM dochodzi prezentacja ICANN.

Mogę na 99% potwierdzić, że na spotkaniu będą przedstawiciele ICANN zajmujący się procesem akredytacji registrarów dla domen globalnych. Akredytacja w ICANN dla gTLD staje się coraz bardziej istotna, tym bardziej, że w niedługim czasie nastąpi wysyp nowych domen gTLD. Posiadanie akredytacji ICANN pozwoli na lepsze konkurowanie na rynku...

ICANN zaprezentuje, w jaki sposób zostać akredytowanym registrarem ICANN, jakie są warunki przystąpienia, jakie wymagania... Ustaliliśmy wstępnie, że będzie także dyskusja z Partnerami na temat istniejących domen gTLD i programu rozwoju nowych gTLD.

Tak więc wstępny harmonogram spotkania roboczego w Warszawie wygląda tak:

ENUM (prezentacja NIC.AT, prezentacja NASK, dyskusja)
• Prezentacja przez przedstawicieli ICANN zasad programu akredytacji rejestratorów ICANN ("ICANN-Accredited Registrars")
•  Przyszłość gTLD (ICANN)
.PL Registry Lock (prezentacja NASK, Dział Domen); dyskusja
• Usługi NASK w zakresie bezpieczeństwa (prezentacja NASK, Dział Handlowy)
Secondary Market – burza mózgów / dyskusja (bez prezentacji – celem jest pozyskanie pomysłów na rozwój tego rynku).

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 15.00 lub nawet dłużej - wszystko zależy od czasu jaki zajmie nam dyskusja. Nie planujemy żadnych ograniczeń czasowych o ile będziemy trzymali się ram konstruktywnej dyskusji. 

W związku z ilością propozycji naszych Partnerów co do nowych usług i tym samym potrzeby więcej czasu na konsultacje,  wygląda na to, że (ambitny) termin marcowy spotkania podsumowującego będziemy musieli raczej zamienić na termin późniejszy (kwiecień?) - ale to już omówimy sobie wspólnie w Warszawie, 12 stycznia 2010. Najważniejsze aby udało nam się dojść do konkretów.

5 comments:

 1. Zapewnienie Klientom całych pakietów rozszerzeń domenowych wydaje się obecnie niezbędne dla każdego znaczącego providera domen. Tańszą niż akredytacja ICANN, a w praktyce równie skuteczną metodą pozyskania narzędzi do świadczenia usług w obszarze nowych gTLD jest porozumienie z rzetelnym registrarem globalnym akredytowanym przez ICANN. EuroDNS S.A. w ramach jednej platformy zapewnia niemal wszystkie ccTLD oraz gTLD z różnych regionów świata; stoi w pierwszej lidze registrarów wspierających i uruchamiających nowe rozszerzenia. W wielu krajach jest sprawdzonym dostawcą technologicznym dla narodowych rejestratorów.
  Przewagą takiego rozwiązania jest to, że o ile ICANN dostarczy dostęp do gTLD istniejących oraz nowych, to taki EuroDNS.com gwarantuje swoim Partnerom wszystkie najważniejsze domeny na świecie.

  --
  AdamWagner.TEL

  ReplyDelete
 2. Adam, dziękuję za wpis na blogu ale widzę że Twój wpis jest w 100% marketingowy - promujesz swoją firmę EuroDNS.

  Czy rejestracja poprzez takie firmy jak EuroDNS jest równie dobra jak bezpośrednio? Mam wielkie wątpliwości.

  I tak będąc akredytowanym Partnerem ICANN masz:
  1. niższe ceny rejestracji domen gTLD
  2. znacznie większą wiarygodność wobec klientów
  3. możliwość zapewnienia klientowi lepszej obsługi jego domen, gdyż ewentualne problemy będą rozwiązywane bezpośrednio a nie z udziałem jeszcze jednego podmiotu.

  Widzę że pomysł ICANN, aby promować program akredytacji, jest doskonały, skoro EuroDNS zaczął promować swoje rozwiązania :)

  ReplyDelete
 3. W żadnym razie nie neguję zalet akredytacji ICANN, gdyż te są jednoznaczne. Chcę jedynie zauważyć, iż akredytacja ICANN niekoniecznie musi być najbardziej optymlanym rozwiązaniem dla wielu polskich dostawców domen.
  Sądzę, że bieżące pytanie Registrarów pt. "tak dla akredytacji ICANN, czy nie", może być zbliżone do podobnego dylematu polskich rejestratorów z lat 2003/4-~2008, wówczas w obszarze akredytacji NASK. Gdy Krajowy Rejestr Domen uruchomił Program Partnerski .pl, teoretycznie każda firma mogła ubiegać się o akredytację. Mimo to, znaczna część rynku domen w Polsce obsługiwana była (i w pewnym stopniu nadal jest) przez dwóch ważnych Registrarów - DomainMaker oraz ConsultingService (i nie tylko), którzy oddając resellerom bardzo dobre i tanie narzędzia, dostarczyli providerom domen możliwość sprzedaży usług rejestracji nazw domen dla abonentów. Czy ten machnanizm był w jakimś zakresie ubogi? Nie mógł być, jeśli w połowie roku 2007 ok. 25-30% rynku domen w Polsce należało do wymienionych wyżej dwóch firm. Co więcej, wspomniani dostawcy domenowych programów resellerskich odgrywali rolę tak dogodnych inkubatorów dla małych i średnich rejestratorów, że wiele "firm-wychowanków" programów resellerskich jest obecnie ważnymi i niezależnymi Registrarami domen. Klasyczny układ "win-win"; żadnych przegranych.
  Andrzeju, w mojej wcześniejszej wypowiedzi brak marketingu - debatujemy tutaj o najbardziej korzystnych porozumieniach biznesowych, a nie o produkcie detalicznym w promocji i na sprzedaż. Decyzję o wyborze muszą podjąć sami rejestratorzy, dbając o rachunek ekonomiczny własnych przedsięwzięć i nieprzebranie formy porozumień nad realne potrzeby swojej działalności komercyjnej.
  Gdyby akredytacja ICANN była idealnym środkiem wzmacniającym biznes rejestratorów, niezależnie od ich bieżącego statusu, dlaczego mamy ich w Polsce tylko ~3? (mowa tylko o polskich firmach; nie liczę EuroDNS, który jest luksemburską spółką).

  Moją opinię poddaję rzecz jasna pod Państwa krytykę. Dziękuję za ciekawą dyskusję.

  Z wyrazami szacunku,
  Adam Wagner

  ReplyDelete
 4. Raczej 2 akredytowanych: NetArt Registrar (Polska) i AZ.PL Ltd (USA)... Kto jest trzecim?

  ReplyDelete
 5. Anna Kur Az.pl

  Akredytacja ICANN dla polskiego rejestratora to nie tylko prestiż ale przede wszystkim "certyfikat bezpieczeństwa" dla domen.

  Bezpieczeństwa rozumiano szeroko- jako bezpieczeństwo posiadania domeny zarejestrowanej u źródła oraz jako bezpieczeństwo cenowe -brak pośredników.

  Także jako bezpieczeństwo w sensie jasności zasad i reguł- akredytowany rejestrator podlega obostrzeniom ICANN, jest pod stałą kontrolą i nadzorem.

  Jestem przekonana o badaniach zalet akredytacji ICANN przez Home.pl oraz innych ważnych, wspomnianych Rejestratorów.
  Na owoce nie będziemy bardzo długo czekać.

  ReplyDelete