Tuesday, 3 November 2009

Przekierowania w służbie domen ze znakami narodowymi

Największy rejestr domen narodowych świata - CNNIC czyli rejestr domen z końcówka .CN (Chiny), wprowadzil bardzo ciekawą funkcjonalność dla przyszłych użytkowników domen ze znakami narodowymi.

Użytkownik, który wpisze w przeglądarce nazwę domenową z końcówka .CN ze znakami spoza podstawowego zestawu znaków ASCII, zostaje automatycznie przekierowany na specjalną stronę z informacją w języku chińskim o treści „Domena nie została jeszcze zarejestrowana. Kliknij tu aby dowiedzieć się więcej o rejestracji domen oraz tu aby zarejestrować taka domenę”. Przekierownie realizowane jest przez bardzo prosty mechanizmem DNS o nazwie „wildcards”.Celem tego działania jest oczywiście promocja domen ze znakami narodowymi a przy okazji zwiększenie ich sprzedaży.

Jeśli ktoś ma ochtę sprawdzić jak mechanizm działa, wystarczy wpisać dowolny ciąg znaków rozpoczynający się od xn—i kończacy się na .CN. Zostaniemy wtedy przekierowani na opisywaną wyżej stronę.

Inne rejestry narodowe także używaja DNS wildcards, chociaż tutaj już dla wszystkich domen celem zwiększenia całkowitej sprzedaży. Wśród tych rejestrów jest .cg, .kr, .mp, .nu, .ph, .rw, .st, .tk, .vg oraz .ws.

Pytanie oczywiście pozostaje, czy wildcards nie wprowadzają użytkowników w bład? Jeśli pomylimy numer telefonu i wybierzemy nieistniejący, to zazwyczaj dostajemy sygnał ostrzegawczy w słuchawce. Gdyby wildcards zostały wprowadzone w praktyce w telefonii, to zamiast sygnału ostrzegawczego dostalibyśmy reklamę np. operatora komórkowego... Pytanie czy zwykły użytkownik Internetu chce wildcards...?