Thursday, 15 October 2009

Konferencja CENTR w Warszawie

Miło mi poinformować, iż w lutym 2010, NASK będzie gościć Roczne Zgromadzenie Generalne organizacji CENTR. Każdego roku odbywają się trzy Zgromadzenia Ogólne (Geberal Assembly) CENTR, w tym pierwsze w danym roku kalendarzowym jest „główne” (Annual). I takie własnie „Annual” General Assembly odbędzie się w Warszawie.

Czym jest CENTR?

CENTR to organizacja zrzeszająca rejestry narodowe ccTLD, rejestry gTLD (ale tylko jako Członków Stowarzyszonych) oraz obserwatorów (Komisja Europejska, ICANN, EuroISPA, RIPE, LACTLD itd). Celem działania CENTR jest wymiana informacji pomiędzy rejestrami oraz lobbing na rzecz rejestrów wobec ICANN, ITU, IGF czy Komisji Europejskiej. CENTR ma 48 „Full Members”, 10 „Associate Members” oraz 9 obserwatorów. Pośród naszych członków mamy prawie wszystkie rejestry z Europy (z wyjątkiem Ukrainy i Białorusi) a także rejestry z USA, Kanady, Meksyku, Japoni, Afganistanu, Izraela (chociaż to w sumie Europa) czy Iranu.

Od czterech lat mam zaszczyt i jednocześnie przyjemność być w 5 osobowej Radzie Dyrektorów CENTR oraz pełnić funkcję Chairmana. Wybór do Rady i na funkcję Chairmana jest dokonywany przez wszystkich pełnoprawnych członków organizacji, co tym bardziej nobilituje i jednocześnie zobowiązuje do działania. Więcej na temat CENTR można przeczytać tu.

Wracając do konferencji...

Co do samej konferencji, to od razu mówię, że jest to impreza zamknięta tylko dla członków i zaproszonych gości. Po co więc piszę o konferencji, która jest niedostępna dla szerszej publiczności? Otóż chciałbym znaleźć taką formułę, która pozwoli osobom zainteresowanym rejestracją domen w innych rejestrach niż .PL na spotkanie, rozmowę i być może przystąpienie do programu Partnerskiego również w innym niż Polska kraju. Pytanie więc kieruję do Państwa – czy byłaby taka wola, aby dzień przed konferencją, czyli 24. lutego 2010, w siedzibie NASK bądź przy kawie w hotelu konferencyjnym, zrobić robocze spotkanie z przedstawicielami wybranych rejestrów? Od razu zastrzegam, że rejestry nie zawsze reprezentowane są przez osoby mające wiedzę szczegółową na temat technicznych aspektów funkcjonowania ich TLD... Tutaj raczej mówimy o kwestiach biznesowych lub prawnych, mniej administracyjnych a już najmniej technicznych. Nie mogę też zadeklarować, że po drugiej stronie będzie wola spotkania – nie wszyscy przedstawiciele TLD mają nastawienie w kierunku pozystkiwania nowych klientów.

Spotkanie...

Osoby zainteresowane takim spotkaniem z rejestrami bardzo proszę o info na Twitter. Moje konto to @bartosiewicz. Po zebraniu danych, postaram się zadziałać jako „facilitator” B2B i zorganizuję takie spotkanie lub (mam nadzieję) spotkania w Warszawie...