Wednesday, 17 December 2008

Inwestorzy domenowi walczą z nowymi TLD

Każdy broni swojego biznesu i konkurencji nie lubi. To oczywiste. Tym razem każdy może się przekonać, że Association of National Advertisers (ANA) czyli stowarzyszenie reprezentujące reklamodawców w Internecie, jest przeciwne wprowadzaniu nowych TLD (Top Level Domains). Oczywiście powodem jest konieczność „ochrony” swoich brandów, a nic nie chroni lepiej niż uniemożliwienie innym rejestracji atrakcyjnych domen w nowych TLD. Dla kontrastu, osoby reprezentujące istniejące TLD, zarówno gTLD jak i ccTLD nie wyrażają sprzeciwu wobec wprowadzenia do Internetu nowych domen...

Jako Chairman CENTR – CENTR to stowarzyszenie 58 rejestrów narodowych (ccTLD) – mogę zapewnić, że żaden z naszych członków nie wyrażał sprzeciwu wobec rozwoju konkurencji – wręcz przeciwnie, nowe TLD to zdrowy rozwój Internetu i dla wielu ccTLD konkurencja jest potrzebna. Przykładowo wprowadzenie domen .eu pomogło w rozwoju... domen .pl. Otóż dwa lata temu, jak wprowadzane były domeny .EU, większe generalne zainteresowanie domenami internetowymi spowodowało, że osoby które wcześniej nie słyszały o „domenach”, po przeczytaniu informacji w mediach o domenie .EU dokonało rejestracji... domeny .PL. Ja w każdym razie bardzo pozytywnie odbieram wprowadzenie domen .EU, a w przyszłości może (?) innych ciekawych nazw jak np. .cracow.

Co ciekawe, domainers są również przeciwni wprowadzaniu nowych TLD (Top Level Domains). W tym przypadku protesty dotyczą faktu, że proces akceptacji nowych zasad... przebiega w ICANN tak szybko... Oczywiście osoby znające branżę wiedzą, że to nie troska o zebranie komentarzy w sprawie zasad przydziału nowych TLD jest najważniejsza. Chodzi o opóźnienie całego procesu, a w szczególności daty, kiedy ICANN zacznie przyjmować aplikacje o nowe TLD...

Słownik pojęć:

Domainer (en.) = Domain Investor (en.) = Inwestor domenowy (pl.)

ICANN to organizacja nadzorująca m.in. „serwery root” na których delegowane są domeny najwyższego poziomu czyli np. .pl .de .fr tudzież .com .net .org .pro .mobi .museum (w sumie ponad 300 domen)

TLD to domena najwyższego poziomu (Top Level Domain) np.: .pl .de .nl .com

gTLD to globalne TLD, czyli tylko te które nie są związane z konkretnym krajem, przykładowo .com .net .org .mobi .tel itd.

ccTLD
to domeny krajowe; przykładowo .pl czy .fr nie zaliczają się do gTLD ale do ccTLD (County Code Top Level Domain)

Literatura:
[1]BroadcastingCable
[2]ICA
[3]CENTR