Wednesday, 19 November 2008

Kompletny brak zainteresowania nowymi gTLD?

ICANN ogłosił 24 października otwarcie konsultacji publicznych dotyczących zasad, na których będą funkcjonowały nowe gTLD. Jak wszyscy wiemy, od kilku lat toczy się dyskusja o otwarciu ICANN na nowe TLD zarówno w wersji ze znakami narodowymi (IDN) dla poszczególnych krajów, jak również globalne TLD niezwiązane z konkretnym krajem (analogocznie jak .com, .net czy .org). ICANN był ostro krytykowany za to, że nie dopuszcza nowych TLD, że utrudnia składanie aplikacji i wreszcze, że zasady sa niejasne (a raczej nie było dotychczas żadnych zasad).

ICANN ogłosił konsultacje. W Kairze odbyła się specjalna konferencja, na której zgromadziło się ponad 1000 osób. Było wiele publikacji dotyczących kontrowersji związanych z proponowaną umową na nowe gTLD, jak chociażby materiały na tak znanych portalach jak DNjournal.com, DomainState.com, ICANNwatch.org, circleID.com czy wielu innych.

Na Webhosting.pl też poruszaliśmy ten temat dwukrotnie:

ICANN chce likwidacji limitów cenowych
Tired pricing

Na różnorakich dyskusyjnych forach domeniarskich temat był zaś wałkowany od poczatku listopada. Jak się jednak okazuje, międzynarodowe środowisko domenowe (nawet. gdy jest możliwość przedstawiania publicznego komentarzy), zupełnie z tego nie korzysta. Zaglądnąłem sobie dzisiaj na stronę ICANN, gdzie można ogladać komentarze. Wszedłem na podstronę dotycząca właśnie kwestii umowy z nowymi gTLD, a tam jak zwykle – kilka wypowiedzi, z czego tylko dziewięć dotyczyło Tired Pricing...

Patrząc na wszystkie komentarze, nie tylko te negujące Tiered Pricing, można odnieść wrażenie, że z wielkiej chmury będziemy mieli mały deszcz.

Po rozmowach z ludźmi z ICANN-u, a także po chociażby bardzo krótkim okresie na zgłaszanie komentarzy (tylko do 8 grudnia), jestem wręcz przekonany, że ICANN będzie zatwierdzał nowe zasady dotyczące gTLD już z początkiem marca 2009. Zobaczymy, ile będzie nowych aplikacji...