Monday, 30 March 2009

Zmiany w rejestrze .PL

Zbliża się termin konferencji Future Business Trends in the Domain Industry. Na konferencji mamy potwierdzony udział (oprócz grona prelegentów) ponad 130 gości, w tym wielu reprezentujących zagraniczne podmioty zainteresowane naszym rynkiem domenowym (pierwotnym i wtórnym). Wśród gości konferencji będą także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ICANN-u.

Wśród prelegentów mamy przedstawicieli naszego rodzimego rynku: home.pl, AZ.pl, dropped.pl, a także przedstawicieli najdynamiczniejszych rejestrów z zagranicy: .RU, .CZ, .NL, .TEL oraz .MOBI. Swoje prezentacje będą mieli także najwięksi reprezentanci rynku wtórnego, tacy jak SEDO oraz NameDrive, oraz największy zagraniczny Partnerzy NASK: Key-Systems. Swój slot czasowy będzie miał także rejestr .BERLIN – prawdopodobnie jedna z pierwszych nowych TLD, które pojawią się w Internecie w Roku 2010.

Tak jak zapowiadaliśmy, na konferencji przedstawimy także nowe zasady współpracy z Partnerami. Wśród najważniejszych kwestii, o których będą mówili przedstawiciele NASK, znajdzie się wdrożenie jeszcze 2009 roku przez NASK w kanale partnerskim rozliczeń typu pre-paid oraz pobieranie opłat za nieudane rejestracje (próba zarejestrowania domeny, która jeszcze nie została zwolniona do rejestracji) oraz opłat od operacji rezerwacji domeny.

Szczególnie nieudane próby rejestracji/rezerwacji domen, które nie są jeszcze dostępne do rejestracji, powodują niepotrzebne obciążenia całego systemu. Obciążenia te generowane są przez kilkanaście podmiotów, a cierpią na tym pozostali Partnerzy.

W nowym systemie wszystkie te aspekty powinny znaleźć rozwiązanie, a niewielka opłata za nieudane próby rejestracji wprowadzi mechanizmy rynkowe do konkurencji i zapewni bezpieczne funkcjonowanie systemu, bez konieczności wprowadzania ograniczeń administracyjnych.

Podobnie niepotrzebna rezerwacja domen ogranicza możliwości zdobycia nazwy domenowej przez faktycznie zainteresowane podmioty. Na prezentacji NASK nie zabraknie też informacji o planowanych na 2009 rok promocjach.

Szczegóły już 16 kwietnia w Warszawie. Program konferencji można znaleźć pod adresem: SecondaryMarket2009.pl. Zapraszamy.