Tuesday, 7 October 2008

Google.pl liderem rynku. Wysokie miejsce Wrzuta.pl, a Intymna.pl przegania Wirtualną Polskę. Co to za ranking?

Na rynku dostępnych jest wiele rankingów najpopularniejszych serwisów WWW w Polsce. NASK postanowił zrobić własne i subiektywne zestawienie – bazujące na liczbie odpytań serwerów DNS dla domeny .pl (wybrany dzień z zeszłego tygodnia).

Każdy, kto zna choć trochę system DNS, wie, że nie można zrobić rankingu stron bez uwzględnienia tzw. TTL. TTL (ang. Time To Live) to w dużym skrócie czas życia pakietu w sieciach komputerowych. Wpływa ona między innymi na to, jak często serwer cache'ujący (caching server) przechowuje uzyskane wcześniej informacje, czyli innymi słowy: jak często następują kolejne zapytania do serwerów (w tym wypadku maszyn NASK).

Dla ułatwienia analiz zrobiłem ranking w poszczególnych kategoriach TTL: 1800 sekund (30 minut), 3600 sekund (1 h), do 7200 sekund (2 h), 28 800 (8 h) oraz doba (86 400 sekund). I tak dla domen z TTL ustawionym na 86 400 sekund ranking najpopularniejszych stron wygląda następująco:

1. www.google.pl (ze zdecydowaną przewagą nad pozostałymi),
2. www.orange.pl,
3. www.tvn24.pl.

W kategorii domen z TTL 14 400 sekund zwycięzcą jest www.wrzuta.pl, dalej plasuje się www.onet.pl, a następnie www.pudelek.pl. Warto tutaj dodać, że takie serwisy jak blog.onet.pl będą liczone oddzielnie i wynik odwiedzin takich witryn nie sumuje się na wynik całego portalu www.onet.pl. Niemniej to jedno z założeń rankingu, które sprawia, że jest on subiektywny.

Dla domen z TTL ustawionym na 7200 sekund ranking prezentuje się następująco:

1. www.allegro.pl,
2. www.otomoto.pl,
3. www.gwiazdor.pl.

Kolejna grupa to domeny z TTL określonym na 3600 sekund. Tutaj kolejność jest następująca:

1. www.pracuj.pl,
2. www.intymna.pl,
3. i depczący temu serwisowi po piętach www.wp.pl.

W kategorii 1800 sekund czołówka wygląda następująco:

1. www.bankier.pl,
2. www.allegropanel.pl,
3. www.ceneo.pl i z podobnymi wynikami www.naszaklasa.pl.

Wyniki wydają się interesujące i prawdę powiedziawszy, zmieniają podejście do tradycyjnych rankingów. Jako NASK będziemy je niedługo regularnie publikowali przy współpracy z serwisem Webhosting.pl. Tymczasem zachęcam do komentowania na serwisie Webhosting.pl. Chętnie wysłucham Waszych opinii na ten temat.